Skip to main content
drzeki.com

cPanel / WHM Backup Settings – Yedekleme Ayarları

Merhabalar,

      cPanel’de yedekleme yapmak için öncelikle WHM’de Backup menüsü altında Configure Backup bölümünden sunucunuza backup ayarı yapmanız gerekiyor. Öncelikle sunucuya root olarak SSH ile bağlanın. Ardından bir klasör oluşturun, örneğin ismi yedek olsun. mkdir /yedek komutu ile ana dizine yedek diye bir klasör oluşturduktan sonra WHM’de Backup menüsü altında Configure Backup bölümüne girin ve aşağıdaki şekilde yedekleme ayarlarınızı yapın.

Backup Status: Yedeklemeyi açmak için bu kısmı enabled olarak işaretleyiniz,
Backup Retention: Buradan Günlük yedek(Daily), haftalık yedek(Weekly), aylık yedek(Monthly) şeklinde yedekleme yapılma zamanını ayarlayınız. Dilerseniz hepsini seçebilirsiniz, yalnız hesap sayınız fazla ise bu işlem disk alanınızı bir hayli etkileyecektir.
Incremental backup: Bu kısmı enable yaptığınız takdirde, yedekleme işlemi sıkıştırılarak değil klasörlenerek yapılacaktır ve üzerinde değişiklik yapılmayan hesaplara dokunulmayacaktır. Bu kısmı enable yapmanız hem sunucunuzun işlem yapma oranı yönünden, hem de yedekleme için zaman kazanma yönünden faydalıdır. Yalnız bu işlemin FTP Backup ile transferi mümkün değildir.
Backup Type: Burada Standart seçili ise eğer yedekleme kendi sunucunuz içerisinde sizin belirlediğiniz klasöre yapılacaktır. Eğer Remote Ftp Server işaretli ise backup dosyaları bir alt satırda bulunan ftp hesabına gönderilecektir.
Backup Destination: Bu kutucuğa yukarıda belirttiğimiz /yedek klasörünü veya sizin belirlediğiniz klasör ismini yazıyoruz.

Yedekleme ayarları tamamlandı. Save bütonuna basarak ayarları kaydettikten sonra sunucunuz belirlediğiniz şekilde günlük/haftalık/aylık şekilde yedekleme yapacaktır.

Bir cevap yazın