Skip to main content
drzeki.com

Temel Bilgiler

      İnternette web siteleriyle uğraşan insanların hemen hepsi arama motorlarından ve gösterim sıralamalarından bahseder durur. Peki arama motorlarını çok önemli kılan bu sır nedir ? Cevap çok basit. Eğer arama motorlarında siteniz ilk 10 sonuç arasında ise insanların size ulaşma şansları oldukça yüksek olacaktır. Arama motorlarında üst sıralarda olmak size sadece ziyaretçi trafiği sağlamakla kalmaz aynı zamanda “hedef kitle” nizin size ulaşmasınıda kolaylaştırır. Şimdi konuya girmeden önce birkaç terime göz atıp izahlarını yapalım.

Arama Motoru

      Web sayfalarını içeriğe göre sıralayıp gösteren bir sitedir. Arama sonuçları için meta etiketler, sayfa içeriği, sayfa başlığı ya da bunların kombinasyonları kullanılabilmektedir. Arama motorları içeriklerini “örümcek” denen programlar ile elde ederler. (Bkz Arama Motoru Örümcekleri.)

Arama Motoru Örümceği

      Web sitelerinin içeriğini göstermek amacıyla arama motorları tarafından kullanılan bir programdır. Örümceklerin farklı çalışma şekilleri vardır fakat hepsi belli sayfalarla ilgili belirli bilgileri yakalar. Örneğin bazıları site başlığını (title) ve içeriğin ilk 500 karakterini yakalarken bazıları da başlığı ve açıklama (description) meta etiketlerini yakalar.vb.

Tekil Kullanıcı Ziyareti

      Tek bir kullanıcının siteye sürekli bağlanmasıdır, sitenin tüm sayfalarına bakabilir ancak bu yinede tek bir kullanıcı ziyaretidir.

Erişim (Sunucu) Kaytıları

      Bir çok web sunucusu erişim kayıtlarını tutar. Bu kayıtlar hangi sayfanın kaç defa görüntülendiğine, hangi sayfanın web kullanıcısını sizin sayfanıza yönlendirdiğine, kullanıcıların ne zaman geldiklerine ve varsa hangi hatalarla karşılaştıklarına ilşkin bilgiler içeriri. Bir çok (kaliteli) web hosting servisleri bu kayıtların istatiksel olarak tutulmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın