Skip to main content
drzeki.com

Virtual Private Server – VPS – ler Hakkında Geniş Doküman

      Merhaba bu makale içerisinde VPS ler hakkında geniş bir bilgi vereceğim umarım yararlı olur. 

İlk Olarak VPS nedir ?

      Öncelikle VPS in açılımının Virtual Private Server olduğunu söylersem kafanızda birşeyler oluşacaktır sanırım.Peki nedir bu Virtual Private Server ? örnek verecek olursak yüksek hitli bir siteniz var ki buna dayalı olarak yüksek trafik ihtiyacınız.Doğal olarak çoğu hosting firması bu tür bir siteyi barındırıp sunucularındaki diğer siteleri riske atmayacak ve yedeklerinizi alıp sizi kapının önüne koyacaktır ya da size bir VPS sevver sağlayacaktır.

      Genel olarak VPS in ne olduğuna gelirsek VPS, Dedicated(Kiralık) sunucuların özel programlarla(VMware, Virtuozzo) bir kaç parçaya bölünüp yine Dedicated Server gibi satılmasıdır.Dedicated içinde size ayrılan bölümün(VPS) yönetim yetkisi dedicated den farksızdır.Kısacası yüksek hitli siteler ya da kendi hosting grubunu kurmak isteyipte maddi durumunun dedicated i karşılamaması sorununu yaşayanlar için ideal bir sistemdir.

Sanal PC (VPS Oluşturma) Programları

      VPS nedir konusu içinde de bahsettiğimiz gibi VPS ler Dedicated lerin bölünmesi ile oluşturulmaktaydı, gelelim bu dedicatedlerin nasıl bölündüğüne.
Öncelikle dedicatedleri bölmek için özel programlar kullanılmakta bunların en yaygın olanları Virtuozzo, VMware ve Microsoft Virtual PC isimli programlardır.Bu programlar yardımı ile dedicatedlerin qos(sistem kaynakları) belirli parçalara bölünür ve pc içerisinde bir veya birkaç pc daha oluşturulur.

      Örneklersek Core2Duo E6600 CPU lu 4 GB RAM li 500 GB HDD li bir sunucunuz mevcut, bu sunucu üzerine Virtuozzo kurup parçalayabilirsiniz.Parçalama işleminde her VPS e 512 MB RAM ve 50 GB HDD verdiğimizi düşünürsek 8 adet VPS oluşturabiliriz ancak 8 adet VPS oluşturduğumuzda ana sunucuya sistem kaynağı kalmayacağı için bazı problemler oluşabilir bu yüzden ana sunucuya en az 512 stabil 1024 MB RAM bırakmak akıl karıdır yani 6 Adet VPS için uygun bir sistem hazırlamış olduk örneğimizde.Şimdide bu programların nasıl kullanılacağına gelelim.

Part-2

      Önceki yazımızda Sanal PC (VPS Oluşturma) Programları hakkında küçük bir bilgi vermiştik, şimdide bu programları yakından tanıyalım. 

Virtuozzo –
Üretici Firma: SWSOFT
Web Sitesi: Virtuozzo: Server Virtualization, Virtual Server, Server Consolidation, Server Utilization, Disaster Recovery, High Availability
Dağıtım: Lisanslı Yazılım
VPS Kontrol Paneli: Evet

Bilgi: Öncelikle VPS oluşturma programları arasında en başarılı olanı diyebilirim, kendi VPS sunucularımda da bölme amaçlı bu programı kullanmaktayım.VPS ler için gerekli her türlü yönetim sistemi mevcut durumda.Sistem yöneticileri için kolay yoldan VPS formatlama, tekrardan kurma, kurma, kaldırma gibi işlemleri çok basit bir şekilde yapabilirsiniz.Örneğin belirlemiş olduğunuz İşletim Sistemi ve Panelleri bir tık ile rahatça kurdurabilir kurulum sürerken arkanıza yaslanıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz VPS kontrol panelleri sayesinde VPS inize ağ yardımı ile ulaşamadığınızda direkt olarak VPS IP adresiniz ile kontrol paneline bağlanarak Servisleri başlatma, durdurma VPS reboot etme vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Not: VPS kontrol panelinize;
https://vpsipadresi:4643 ten bağlanabilirsiniz.(Hesap bilgileri sunucu panelinizle aynıdır)

VMware –
Üretici Firma: VMware
Web Sitesi: VMware: Virtualization, Virtual Machine & Virtual Server Consolidation – VMware
Dağıtım: Lisanslı Yazılım
VPS Kontrol Paneli: n/a

Bilgi: VMware da Virtuozzo ile aynı işi yapmakta fakat çok fazla bilgim olmadığı ve sadece kendi pcm de deneme imkanım olduğu için kısa geçeceğim.Bilgidiğim kadarıyla VPS kontrol paneli yok, kısa yoldan formatlama, kurma gibi işlemler yok, .iso dosyasından CD-DVD sürücüymüşçesine okutma var Network için özel ayarlamalar yapılabilir.

İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın